| Manufacturer Part Number: | WBR1000-50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 390 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | WBR1000-50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-WBR1000-50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | WBR | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 1000µF | |
| Tolerance | -10%, +150% | |
| Voltage Rating | 50V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 390 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 530mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.650" Dia x 1.830" L (16.51mm x 46.48mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | WBR1000-50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
WBR1000-50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of WBR1000-50A is new and unused, you can buy WBR1000-50A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for WBR1000-50A.
| UPW1J680MPD1TD | 68µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPW1J680MPD1TD.pdf | |
| UHW1V332MHD | 3300µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHW1V332MHD.pdf | |
| CGR223U040W4L | 22000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | CGR223U040W4L.pdf | |
| UVY1A102MPD1TD | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY1A102MPD1TD.pdf | |
| ELXZ250ELL272ML25S | 2700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | ELXZ250ELL272ML25S.pdf | |
| URZ2A010MDD1TA | 1µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ2A010MDD1TA.pdf | |
| USF1A101MDD1TA | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | USF1A101MDD1TA.pdf | |
| MALSECL00AE322DARK | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 260 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | MALSECL00AE322DARK.pdf | |
| B43888A2226M | 22µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 15.1 Ohm @ 120Hz | B43888A2226M.pdf | |
| 517D477M016CC8PE3 | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 517D477M016CC8PE3.pdf | |
| LGJ2D151MELZ | 150µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGJ2D151MELZ.pdf | |
| ESMM401VSN181MR25S | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.842 Ohm 3000 Hrs @ 85°C | ESMM401VSN181MR25S.pdf | |
| 381LX221M315J032 | 220µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX221M315J032.pdf | |
| 35MXC15000MEFCSN25X50 | 15000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 35MXC15000MEFCSN25X50.pdf | |
| B43508C5277M87 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 460 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508C5277M87.pdf |