| Manufacturer Part Number: | WBR3000-35A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3000µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 150 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | WBR3000-35A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-WBR3000-35A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | WBR | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 3000µF | |
| Tolerance | -10%, +150% | |
| Voltage Rating | 35V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 150 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 1.15A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.740" Dia x 1.690" L (18.80mm x 42.93mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | WBR3000-35A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
WBR3000-35A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of WBR3000-35A is new and unused, you can buy WBR3000-35A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for WBR3000-35A.
| UVR1E332MHD | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1E332MHD.pdf | |
| UVR1J682MRD | 6800µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1J682MRD.pdf | |
| ELXY160ELL181MF15D | 180µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ELXY160ELL181MF15D.pdf | |
| 860010473006 | 68µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 860010473006.pdf | |
| EET-HC2S271KA | 270µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 675 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2S271KA.pdf | |
| 381LX103M016J012 | 10000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX103M016J012.pdf | |
| EEE-HA1A221AP | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-HA1A221AP.pdf | |
| MAL202137221E3 | 220µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 800 mOhm 2500 Hrs @ 85°C | MAL202137221E3.pdf | |
| UHV1E101MED1TD | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UHV1E101MED1TD.pdf | |
| UTT1H100MDD1TE | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTT1H100MDD1TE.pdf | |
| MALREKE05DE347F00K | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 339 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE05DE347F00K.pdf | |
| MAL215099615E3 | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C | MAL215099615E3.pdf | |
| UUD1H221MNR1GS | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUD1H221MNR1GS.pdf | |
| B41002A4156M | 15µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | B41002A4156M.pdf | |
| GRM32NF51E106ZA01L | 10µF 25V Ceramic Capacitor Y5V (F) 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | GRM32NF51E106ZA01L.pdf |