| Manufacturer Part Number: | WBR40-350A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 40µF 350V Aluminum Capacitors Axial, Can 5.1 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | WBR40-350A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-WBR40-350A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | WBR | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 40µF | |
| Tolerance | -10%, +100% | |
| Voltage Rating | 350V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 5.1 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 135mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.650" Dia x 1.830" L (16.51mm x 46.48mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | WBR40-350A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
WBR40-350A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of WBR40-350A is new and unused, you can buy WBR40-350A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for WBR40-350A.
| EEU-FC1H120B | 12µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1H120B.pdf | |
| UPW1A151MED1TA | 150µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1A151MED1TA.pdf | |
| B41851A9336M | 33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | B41851A9336M.pdf | |
| 35ZL220MEFC10X12.5 | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 35ZL220MEFC10X12.5.pdf | |
| ELXV100ELL681MJ16S | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | ELXV100ELL681MJ16S.pdf | |
| UML1A330MDD | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UML1A330MDD.pdf | |
| UKL1H680MPDANATD | 68µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1H680MPDANATD.pdf | |
| 160BXF68MEFC10X20 | 68µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 160BXF68MEFC10X20.pdf | |
| 350MXC220MEFCSN22X45 | 220µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 350MXC220MEFCSN22X45.pdf | |
| E82D301VRT252MB80N | CAP ALUM 2500UF 300V RADIAL | E82D301VRT252MB80N.pdf | |
| E36D401LPN392TED0N | 3900µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D401LPN392TED0N.pdf | |
| B43456A5688M7 | 6800µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 17 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43456A5688M7.pdf | |
| ECO-S2EB561CA | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 296 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S2EB561CA.pdf | |
| SMG200VB4R7M8X11LL | 4.7µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 70.532 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | SMG200VB4R7M8X11LL.pdf | |
| C322C104K1R5TA7301 | 0.10µF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) | C322C104K1R5TA7301.pdf |