| Manufacturer Part Number: | Y08560R50000F9W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9078 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.5 OHM 1W 2516 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y08560R50000F9W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y08560R50000F9W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | Precision Trimmed Ordering Procedure | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | VCS1625P | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.5 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | Wide 2516 (6440 Metric), 1625 | |
| Supplier Device Package | SMD | |
| Size / Dimension | 0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm) | |
| Height | 0.040" (1.02mm) | |
| Number of Terminations | 4 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y08560R50000F9W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y08560R50000F9W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y08560R50000F9W is new and unused, you can buy Y08560R50000F9W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y08560R50000F9W.
| UVZ0J331MED | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ0J331MED.pdf | |
| MAL205859471E3 | 470µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 280 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | MAL205859471E3.pdf | |
| UPB1V471MPD | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UPB1V471MPD.pdf | |
| MAL209778228E6 | 2.2µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1500 Hrs @ 85°C | MAL209778228E6.pdf | |
| B43252C337M | 330µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252C337M.pdf | |
| ELXM161VSN152MR45S | 1500µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM161VSN152MR45S.pdf | |
| B43504A2827M87 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 160 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A2827M87.pdf | |
| UPW0J562MHH | 5600µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UPW0J562MHH.pdf | |
| EEV-TG1H470UP | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 750 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEV-TG1H470UP.pdf | |
| C0603C474K8RACTU | 0.47µF 10V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C474K8RACTU.pdf | |
| 100X14W104MV4T | 0.10µF 10V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.064" L x 0.035" W (1.63mm x 0.89mm) | 100X14W104MV4T.pdf | |
| C3225X7T2J154M200AC | 0.15µF 630V Ceramic Capacitor X7T 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C3225X7T2J154M200AC.pdf | |
| 885012008019 | 10pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 885012008019.pdf | |
| C4520CH3F100F085KA | 10pF 3000V (3kV) Ceramic Capacitor CH 1808 (4520 Metric) 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm) | C4520CH3F100F085KA.pdf | |
| CL05B103KB5NNND | 10000pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CL05B103KB5NNND.pdf |