| Manufacturer Part Number: | Y08561R00000F9W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1 OHM 1W 2516 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y08561R00000F9W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y08561R00000F9W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | VCS1625P | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | Wide 2516 (6440 Metric), 1625 | |
| Supplier Device Package | SMD | |
| Size / Dimension | 0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm) | |
| Height | 0.040" (1.02mm) | |
| Number of Terminations | 4 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y08561R00000F9W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y08561R00000F9W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y08561R00000F9W is new and unused, you can buy Y08561R00000F9W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y08561R00000F9W.
| ECA-0JM471I | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-0JM471I.pdf | |
| MAL202116472E3 | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 79 mOhm 8000 Hrs @ 85°C | MAL202116472E3.pdf | |
| URS2D470MHD1TN | 47µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS2D470MHD1TN.pdf | |
| UPJ1K151MHD6TN | 150µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1K151MHD6TN.pdf | |
| EEU-TP1V152 | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 22 mOhm 5000 Hrs @ 125°C | EEU-TP1V152.pdf | |
| EEE-1HAR22SR | 0.22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EEE-1HAR22SR.pdf | |
| UVZ2E3R3MPD1TD | 3.3µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2E3R3MPD1TD.pdf | |
| UFW2AR22MDD | 0.22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW2AR22MDD.pdf | |
| USF1C330MDD | 33µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | USF1C330MDD.pdf | |
| 157TTA025M | 150µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.7684 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 157TTA025M.pdf | |
| SLPX562M050E3P3 | 5600µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 83 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX562M050E3P3.pdf | |
| UPHW6560MHD | 56µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPHW6560MHD.pdf | |
| B43501A3686M80 | 68µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 980 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A3686M80.pdf | |
| MAL211927221E3 | 220µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 650 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 125°C | MAL211927221E3.pdf | |
| B43504A157M82 | 150µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 900 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A157M82.pdf |