| Manufacturer Part Number: | Y11191R70000D0W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.7 OHM 0.5% 1/4W 1610 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y11191R70000D0W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y11191R70000D0W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | VCS1610Z | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.7 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 1610 | |
| Supplier Device Package | - | |
| Size / Dimension | 0.160" L x 0.100" W (4.06mm x 2.54mm) | |
| Height | 0.040" (1.02mm) | |
| Number of Terminations | 4 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y11191R70000D0W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y11191R70000D0W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y11191R70000D0W is new and unused, you can buy Y11191R70000D0W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y11191R70000D0W.
| 16ZLH1000MEFC8X20 | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 16ZLH1000MEFC8X20.pdf | |
| ESMG101ELL102MN35S | 1000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG101ELL102MN35S.pdf | |
| UPW1A332MHD | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UPW1A332MHD.pdf | |
| 200LSQ6800MNB64X99 | 6800µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3000 Hrs @ 85°C | 200LSQ6800MNB64X99.pdf | |
| AVE686M06D16T-F | 68µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 6.83 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVE686M06D16T-F.pdf | |
| AVS476M06B12T-F | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 12.3 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS476M06B12T-F.pdf | |
| 10YXG820MEFCTA8X11.5 | 820µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 10YXG820MEFCTA8X11.5.pdf | |
| EEU-ED2D680B | 68µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-ED2D680B.pdf | |
| B43504A2477M80 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 280 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A2477M80.pdf | |
| B43521C9827M | 820µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 110 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43521C9827M.pdf | |
| CGS312U100R2C | 3100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 68 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS312U100R2C.pdf | |
| E37F451CPN222MD92M | 2200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 42 mOhm 5000 Hrs @ 85°C | E37F451CPN222MD92M.pdf | |
| VJ0603Y223KXXAC31 | 0.022µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603Y223KXXAC31.pdf | |
| C3216NP02A223J160AA | 0.022µF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216NP02A223J160AA.pdf | |
| C0402JB0J682M020BC | 6800pF 6.3V Ceramic Capacitor JB 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | C0402JB0J682M020BC.pdf |