| Manufacturer Part Number: | Y14962K00000T9W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2K OHM 0.01% 0.15W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y14962K00000T9W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y14962K00000T9W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | VSM | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2k | |
| Tolerance | ±0.01% | |
| Power (Watts) | 0.15W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y14962K00000T9W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y14962K00000T9W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y14962K00000T9W is new and unused, you can buy Y14962K00000T9W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y14962K00000T9W.
| EKY-250ELL332MLN3S | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKY-250ELL332MLN3S.pdf | |
| EKZE160ELL102MJ20S | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | EKZE160ELL102MJ20S.pdf | |
| LNT1V103MSE | 10000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | LNT1V103MSE.pdf | |
| LNR2E682MSE | 6800µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNR2E682MSE.pdf | |
| ESMH350VSN103MP50T | 10000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH350VSN103MP50T.pdf | |
| UKL2AR22MDD1TA | 0.22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL2AR22MDD1TA.pdf | |
| UHD1C681MPD6 | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | UHD1C681MPD6.pdf | |
| MALREKA00DE215O00K | 15µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 17.7 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00DE215O00K.pdf | |
| UVK2W220MHD | 22µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2W220MHD.pdf | |
| B41690A7148Q9 | 1400µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 100 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41690A7148Q9.pdf | |
| EKMS201VSN821MP45S | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS201VSN821MP45S.pdf | |
| B41505A9228M7 | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 56 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B41505A9228M7.pdf | |
| E36D161CSN473MEM9M | 47000µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D161CSN473MEM9M.pdf | |
| B43455J5478M3 | 4700µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10000 Hrs @ 85°C | B43455J5478M3.pdf | |
| B41043A3278M | 2700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41043A3278M.pdf |