| Manufacturer Part Number: | Y16243K40000B9W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.4K OHM 0.1% 1/5W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y16243K40000B9W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y16243K40000B9W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | VSMP | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.4k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y16243K40000B9W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y16243K40000B9W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y16243K40000B9W is new and unused, you can buy Y16243K40000B9W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y16243K40000B9W.
| EEE-TP1E101AP | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 200 mOhm 2000 Hrs @ 125°C | EEE-TP1E101AP.pdf | |
| 50YXJ220M10X16 | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 50YXJ220M10X16.pdf | |
| 250TXW180MEFC18X25 | 180µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 250TXW180MEFC18X25.pdf | |
| B43540A5157M2 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 710 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A5157M2.pdf | |
| B43508B2188M67 | 1800µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 65 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B2188M67.pdf | |
| MAL209677821E3 | 820µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 232 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL209677821E3.pdf | |
| B43455A6228M | 2200µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10000 Hrs @ 85°C | B43455A6228M.pdf | |
| CC0805KRX7R9BB152 | 1500pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CC0805KRX7R9BB152.pdf | |
| LMK212B7475KGHT | 4.7µF 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | LMK212B7475KGHT.pdf | |
| CL31A106MPHNNNE | 10µF 10V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CL31A106MPHNNNE.pdf | |
| C2012X5R1C475M125AC | 4.7µF 16V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X5R1C475M125AC.pdf | |
| CBR02C908B3GAC | 0.90pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CBR02C908B3GAC.pdf | |
| C3225X5R0J336M250AA | 33µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C3225X5R0J336M250AA.pdf | |
| UMK105CG3R3BV-F | 3.3pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | UMK105CG3R3BV-F.pdf | |
| D181G39U2JH6TL2R | 180pF 100V Ceramic Capacitor U2J Radial, Disc 0.394" Dia (10.00mm) | D181G39U2JH6TL2R.pdf |