| Manufacturer Part Number: | Y162459R0000A9W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 59 OHM 0.05% 1/5W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y162459R0000A9W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y162459R0000A9W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | VSMP | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 59 | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y162459R0000A9W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y162459R0000A9W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y162459R0000A9W is new and unused, you can buy Y162459R0000A9W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y162459R0000A9W.
| ECE-A1HN221U | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECE-A1HN221U.pdf | |
| CGS963U100X8L | 96000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 13 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS963U100X8L.pdf | |
| 336SML010MD4 | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 12.057 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 336SML010MD4.pdf | |
| URS2AR47MDD1TA | 0.47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS2AR47MDD1TA.pdf | |
| MALSECA00AG410CARK | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 320 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALSECA00AG410CARK.pdf | |
| 25YXG3300MEFC16X31.5 | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 25YXG3300MEFC16X31.5.pdf | |
| MAL215099618E3 | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C | MAL215099618E3.pdf | |
| MAL205918689E3 | 68µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.87 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | MAL205918689E3.pdf | |
| ESMH3J1VSN471MA35S | 470µF Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH3J1VSN471MA35S.pdf | |
| MALIEYN07AD433L02K | 3300µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 89 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07AD433L02K.pdf | |
| B43601A5397M67 | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 280 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A5397M67.pdf | |
| 600D566F150DX4 | 56µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can | 600D566F150DX4.pdf | |
| B41828A6225M | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41828A6225M.pdf | |
| C0805C104K8RACTU | 0.10µF 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C104K8RACTU.pdf | |
| C0805C226K9PAC7800 | 22µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C226K9PAC7800.pdf |