| Manufacturer Part Number: | Y162460R3100A9W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 60.31OHM 0.05% 1/5W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y162460R3100A9W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y162460R3100A9W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | VSMP | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 60.31 | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y162460R3100A9W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y162460R3100A9W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y162460R3100A9W is new and unused, you can buy Y162460R3100A9W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y162460R3100A9W.
| EDK226M035A9DAA | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EDK226M035A9DAA.pdf | |
| UMW1H4R7MDD1TP | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UMW1H4R7MDD1TP.pdf | |
| UPM1J120MDD1TD | 12µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1J120MDD1TD.pdf | |
| ESMH250VSN153MQ40T | 15000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH250VSN153MQ40T.pdf | |
| URZ1E100MDD1TD | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1E100MDD1TD.pdf | |
| UHW1E152MHD | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHW1E152MHD.pdf | |
| ECA-1CHG102B | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-1CHG102B.pdf | |
| E37F401CPN822MFB7M | 8200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 11 mOhm 5000 Hrs @ 85°C | E37F401CPN822MFB7M.pdf | |
| EEE-HP1E4R7R | 4.7µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-HP1E4R7R.pdf | |
| UPS2F100MPD | 10µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS2F100MPD.pdf | |
| 160RX308.2K10X12.5 | 8.2µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can | 160RX308.2K10X12.5.pdf | |
| 336TLS050M | 33µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 5.0238 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 336TLS050M.pdf | |
| ESMQ161ELL331MMP1S | 330µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ161ELL331MMP1S.pdf | |
| B43540B2567M82 | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 150 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B2567M82.pdf | |
| MAL215986271E3 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 760 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215986271E3.pdf |