| Manufacturer Part Number: | Y1624750R000B9W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 750 OHM 0.1% 1/5W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y1624750R000B9W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y1624750R000B9W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | VSMP | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 750 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y1624750R000B9W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y1624750R000B9W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y1624750R000B9W is new and unused, you can buy Y1624750R000B9W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y1624750R000B9W.
| UCD1E331MNL1GS | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UCD1E331MNL1GS.pdf | |
| ECE-T1KP123FA | 12000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 28 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECE-T1KP123FA.pdf | |
| WBR250-50A | 250µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.5 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | WBR250-50A.pdf | |
| EEU-FC1V151B | 150µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1V151B.pdf | |
| 686KXM035M | 68µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.9256 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 686KXM035M.pdf | |
| 475CKS400MFH | ELECTROLYTIC | 475CKS400MFH.pdf | |
| 516D475M100JL6AE3 | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 516D475M100JL6AE3.pdf | |
| MALREKA05DE215O00K | 15µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 17.7 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA05DE215O00K.pdf | |
| EEU-TA1E471 | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EEU-TA1E471.pdf | |
| UHV1E222MHD | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV1E222MHD.pdf | |
| 200MXC680MEFCSN22X45 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 200MXC680MEFCSN22X45.pdf | |
| 128LMB160M2ED | ELECTROLYTIC | 128LMB160M2ED.pdf | |
| EKMS181VSN152MR40S | 1500µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS181VSN152MR40S.pdf | |
| B43640B5477M000 | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 220 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C | B43640B5477M000.pdf | |
| E81D401VNN821MA80T | CAP ALUM 820UF 400V RADIAL | E81D401VNN821MA80T.pdf |