| Manufacturer Part Number: | Y162490R4500A9W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 90.45OHM 0.05% 1/5W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y162490R4500A9W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y162490R4500A9W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | VSMP | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 90.45 | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y162490R4500A9W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y162490R4500A9W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y162490R4500A9W is new and unused, you can buy Y162490R4500A9W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y162490R4500A9W.
| LNY2W682MSEG | 6800µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | LNY2W682MSEG.pdf | |
| 688CKS025M | 6800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 63 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 688CKS025M.pdf | |
| USA1H3R3MDD | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USA1H3R3MDD.pdf | |
| MAL214278229E3 | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214278229E3.pdf | |
| 63YXM10MEFCTA5X11 | 10µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 63YXM10MEFCTA5X11.pdf | |
| 420MXG82MEFCSN22X25 | 82µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 420MXG82MEFCSN22X25.pdf | |
| EKMH101VNN222MR40S | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 113 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH101VNN222MR40S.pdf | |
| 39D857G030GL6 | 850µF 30V Aluminum Capacitors Axial, Can 500 Hrs @ 85°C | 39D857G030GL6.pdf | |
| MAL209575821E3 | 820µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - 4 Lead 137 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL209575821E3.pdf | |
| TCG101T250L2C | 100µF 250V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.23 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | TCG101T250L2C.pdf | |
| GRM155F51H103ZA01D | 10000pF 50V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155F51H103ZA01D.pdf | |
| C1005C0G1H030C050BA | 3pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005C0G1H030C050BA.pdf | |
| C3216C0G2J102K085AA | 1000pF 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216C0G2J102K085AA.pdf | |
| 2220JA250103KXTB17 | 10000pF 250VAC Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) | 2220JA250103KXTB17.pdf | |
| CC1206KRX7RABB332 | 3300pF 200V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CC1206KRX7RABB332.pdf |