| Manufacturer Part Number: | Y16253K92000T0W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.92KOHM 0.01% 0.3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y16253K92000T0W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y16253K92000T0W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | VSMP | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.92k | |
| Tolerance | ±0.01% | |
| Power (Watts) | 0.3W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y16253K92000T0W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y16253K92000T0W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y16253K92000T0W is new and unused, you can buy Y16253K92000T0W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y16253K92000T0W.
| 860020372001 | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860020372001.pdf | |
| 250BXC4.7MEFC8X11.5 | 4.7µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 250BXC4.7MEFC8X11.5.pdf | |
| 25MS53.3MEFCT54X5 | 3.3µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 25MS53.3MEFCT54X5.pdf | |
| 16MS522MEFCTZ5X5 | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 16MS522MEFCTZ5X5.pdf | |
| EKY-630ELL330MF11D | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKY-630ELL330MF11D.pdf | |
| MAL214239339E3 | 33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214239339E3.pdf | |
| SN010M100ST | 1µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 132.7 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | SN010M100ST.pdf | |
| MAL202128229E3 | 22µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 5.8 Ohm @ 100Hz 2500 Hrs @ 85°C | MAL202128229E3.pdf | |
| B41888D3568M9 | 5600µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 24 mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C | B41888D3568M9.pdf | |
| B41896C6128M | 1200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 95 mOhm @ 120Hz 7000 Hrs @ 125°C | B41896C6128M.pdf | |
| ESMH251VSN681MQ50S | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 244 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH251VSN681MQ50S.pdf | |
| B43501A9277M67 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 250 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A9277M67.pdf | |
| MAL205356471E3 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 340 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205356471E3.pdf | |
| E36D630HPN823MDA5M | 82000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6.8 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D630HPN823MDA5M.pdf | |
| E37L351CPN472MDD0M | 4700µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 21 mOhm 10000 Hrs @ 85°C | E37L351CPN472MDD0M.pdf |