| Manufacturer Part Number: | Y4021150R000Q9W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 150 OHM 0.02% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y4021150R000Q9W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y4021150R000Q9W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Resistor Stability Put to the Test (Demo Video) - VFR Mars Needs Bulk Metal® Foil Resistors (Demo Video) - VFR Advantages of Using Bulk Metal® Foil Resistors in High-Humidity Environments (Demo Video) - VFR High Energy Pulse, Performance Comparison (Product Demo) | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | FRSM | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 150 | |
| Tolerance | ±0.02% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y4021150R000Q9W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y4021150R000Q9W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y4021150R000Q9W is new and unused, you can buy Y4021150R000Q9W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y4021150R000Q9W.
| UCD1E101MCL1GS | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCD1E101MCL1GS.pdf | |
| UPS2A2R2MDD1TA | 2.2µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS2A2R2MDD1TA.pdf | |
| 400BXC1.8MEFCTA8X11.5 | 1.8µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 400BXC1.8MEFCTA8X11.5.pdf | |
| AHA107M10D16B-F | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AHA107M10D16B-F.pdf | |
| UHE1A681MPD6TD | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHE1A681MPD6TD.pdf | |
| 16ZLH1000MEFCTA8X20 | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 16ZLH1000MEFCTA8X20.pdf | |
| EMVL500ADA470MHA0G | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EMVL500ADA470MHA0G.pdf | |
| LGJ2D271MELZ20 | 270µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGJ2D271MELZ20.pdf | |
| B43252C6826M | 82µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252C6826M.pdf | |
| B43540E2687M | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 110 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540E2687M.pdf | |
| 380LQ122M200J042 | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 166 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ122M200J042.pdf | |
| MLP281M450EB1A | 280µF 450V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 585 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP281M450EB1A.pdf | |
| UHE1J121MPT | 120µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UHE1J121MPT.pdf | |
| C0402C100C8GACTU | 10pF 10V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C100C8GACTU.pdf | |
| FK16X7R1C106M | 10µF 16V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) | FK16X7R1C106M.pdf |