| Manufacturer Part Number: | Y40221K54000T0W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.54KOHM 0.01% 1/5W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y40221K54000T0W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y40221K54000T0W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | FRSM | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.54k | |
| Tolerance | ±0.01% | |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y40221K54000T0W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y40221K54000T0W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y40221K54000T0W is new and unused, you can buy Y40221K54000T0W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y40221K54000T0W.
| UKT1C100MDD1TD | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT1C100MDD1TD.pdf | |
| B43458A9108M | 1000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 60 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43458A9108M.pdf | |
| UKT1V331MPD1TD | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT1V331MPD1TD.pdf | |
| MALSECV00AD233EARK | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5.63 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALSECV00AD233EARK.pdf | |
| 35TXW390MEFC6.3X50 | 390µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 35TXW390MEFC6.3X50.pdf | |
| MAL213656821E3 | 820µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | MAL213656821E3.pdf | |
| LP271M200A1P3 | 270µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 105°C | LP271M200A1P3.pdf | |
| B41689A8477Q001 | 470µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 497 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41689A8477Q001.pdf | |
| ESMQ351ELL101MMN3S | 100µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ351ELL101MMN3S.pdf | |
| MAL205752221E3 | 220µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 650 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205752221E3.pdf | |
| LGJ2F121MELB | 120µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGJ2F121MELB.pdf | |
| LKS1V123MESB | 12000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C | LKS1V123MESB.pdf | |
| 450HXC180MEFCSN25X45 | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 450HXC180MEFCSN25X45.pdf | |
| MAL219886391E3 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 245 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL219886391E3.pdf | |
| CGS114U010W3L | 110000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 8 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS114U010W3L.pdf |