| Manufacturer Part Number: | Y4022475R000F0W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 475 OHM 1% 1/5W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y4022475R000F0W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y4022475R000F0W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Resistor Stability Put to the Test (Demo Video) - VFR Mars Needs Bulk Metal® Foil Resistors (Demo Video) - VFR Advantages of Using Bulk Metal® Foil Resistors in High-Humidity Environments (Demo Video) - VFR High Energy Pulse, Performance Comparison (Product Demo) | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | FRSM | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 475 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y4022475R000F0W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y4022475R000F0W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y4022475R000F0W is new and unused, you can buy Y4022475R000F0W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y4022475R000F0W.
| 227KXM050M | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 753.6 mOhm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C | 227KXM050M.pdf | |
| EEE-TC1V470XP | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 450 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEE-TC1V470XP.pdf | |
| 10PK10000MEFC16X25 | 10000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 10PK10000MEFC16X25.pdf | |
| URZ1E472MHD1TN | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1E472MHD1TN.pdf | |
| 16WXA330MEFCCE8X9 | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 16WXA330MEFCCE8X9.pdf | |
| UKL1E470MEDANA | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKL1E470MEDANA.pdf | |
| UHE2A820MPD1TD | 82µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UHE2A820MPD1TD.pdf | |
| 35TZV100M10X10.5 | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 35TZV100M10X10.5.pdf | |
| MAL214252296E3 | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214252296E3.pdf | |
| B43252F2227M | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252F2227M.pdf | |
| B43501A3687M67 | 680µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 100 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A3687M67.pdf | |
| E36D501CPN472MFB7M | 4700µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 109 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D501CPN472MFB7M.pdf | |
| UHE0J151MDT | 150µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | UHE0J151MDT.pdf | |
| AVRF336M25D16T-F | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 500 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | AVRF336M25D16T-F.pdf | |
| B41828A6335M | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41828A6335M.pdf |