| Manufacturer Part Number: | Y402310R0000F0W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 10 OHM 1% 0.3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y402310R0000F0W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y402310R0000F0W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | Precision Trimmed Ordering Procedure | |
| Video File | Resistor Stability Put to the Test (Demo Video) - VFR Mars Needs Bulk Metal® Foil Resistors (Demo Video) - VFR Advantages of Using Bulk Metal® Foil Resistors in High-Humidity Environments (Demo Video) - VFR High Energy Pulse, Performance Comparison (Product Demo) | |
| Featured Product | FRSM Series of Z-1 Foil Chip Resistors | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | FRSM | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 10 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.3W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y402310R0000F0W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y402310R0000F0W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y402310R0000F0W is new and unused, you can buy Y402310R0000F0W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y402310R0000F0W.
| EEU-FR1A152B | 1500µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1A152B.pdf | |
| B43504F2228M | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 65 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504F2228M.pdf | |
| EEV-TG1V681M | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 75 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEV-TG1V681M.pdf | |
| 860080380027 | 3900µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 860080380027.pdf | |
| UPV1E151MGD1TD | 150µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV1E151MGD1TD.pdf | |
| EEA-FC1A390H | 39µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEA-FC1A390H.pdf | |
| UPM1A681MPD1TA | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPM1A681MPD1TA.pdf | |
| B41890A4277M | 270µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 138 mOhm @ 10kHz | B41890A4277M.pdf | |
| 476BPA050M | 47µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 4.938 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 476BPA050M.pdf | |
| ESMH500VSN472MQ35T | 4700µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH500VSN472MQ35T.pdf | |
| MALIEYN07LD539B02K | 39000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 22 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07LD539B02K.pdf | |
| ESMH401VSN471MA40S | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 529 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH401VSN471MA40S.pdf | |
| B43511A827M | 820µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 190 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511A827M.pdf | |
| MAL216358102E3 | 1000µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 125 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL216358102E3.pdf | |
| C0603C560F5GACTU | 56pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C560F5GACTU.pdf |