| Manufacturer Part Number: | Y4023120R000Q0W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 120 OHM 0.02% 0.3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y4023120R000Q0W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y4023120R000Q0W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | Precision Trimmed Ordering Procedure | |
| Video File | Resistor Stability Put to the Test (Demo Video) - VFR Mars Needs Bulk Metal® Foil Resistors (Demo Video) - VFR Advantages of Using Bulk Metal® Foil Resistors in High-Humidity Environments (Demo Video) - VFR High Energy Pulse, Performance Comparison (Product Demo) | |
| Featured Product | FRSM Series of Z-1 Foil Chip Resistors | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | FRSM | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 120 | |
| Tolerance | ±0.02% | |
| Power (Watts) | 0.3W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y4023120R000Q0W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y4023120R000Q0W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y4023120R000Q0W is new and unused, you can buy Y4023120R000Q0W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y4023120R000Q0W.
| RFS-50V2R2MF3#5 | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | RFS-50V2R2MF3#5.pdf | |
| 381LX222M050H012 | 2200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX222M050H012.pdf | |
| 380LX271M400J452 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 680 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX271M400J452.pdf | |
| UCYW6150MPD | 15µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCYW6150MPD.pdf | |
| B43520A5158M | 1500µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 75 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43520A5158M.pdf | |
| UVZ1H0R1MDD1TA | 0.1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1H0R1MDD1TA.pdf | |
| 100ZL27MEFCTA8X11.5 | 27µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 100ZL27MEFCTA8X11.5.pdf | |
| MALREKE00DC322F00K | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 723 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE00DC322F00K.pdf | |
| 16ZLH2200MEFCT810X25 | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 16ZLH2200MEFCT810X25.pdf | |
| USH1H221MHD | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | USH1H221MHD.pdf | |
| 50YXG1500MEFCGC16X35.5 | 1500µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 50YXG1500MEFCGC16X35.5.pdf | |
| B43501E2687M60 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 150 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501E2687M60.pdf | |
| 250USG1500MEFCSN30X50 | 1500µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 250USG1500MEFCSN30X50.pdf | |
| E32D161HLN223MEB7Q | 22000µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 11.3 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D161HLN223MEB7Q.pdf | |
| UUD1A470MCR1GS | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUD1A470MCR1GS.pdf |