| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB1623V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 39010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 162K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB1623V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB1623V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 162k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB1623V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB1623V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB1623V is new and unused, you can buy ERA-3AEB1623V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB1623V.
| EEE-FP1A102AP | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 60 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FP1A102AP.pdf | |
| SEK330M063ST | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 4.02 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | SEK330M063ST.pdf | |
| 380LX821M200K022 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 220 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX821M200K022.pdf | |
| UBW1C102MHD1TO | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 135°C | UBW1C102MHD1TO.pdf | |
| UVR2V220MHD | 22µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2V220MHD.pdf | |
| 476KXM050M | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3.5274 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 476KXM050M.pdf | |
| MAL204865471E3 | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL204865471E3.pdf | |
| 450BXF15MT810X20 | 15µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 450BXF15MT810X20.pdf | |
| EKMQ351ELL330MK25S | 33µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ351ELL330MK25S.pdf | |
| B41888C3568M | 5600µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 19 mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C | B41888C3568M.pdf | |
| LKG1J102MESYBK | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C | LKG1J102MESYBK.pdf | |
| TVA1544 | Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1544.pdf | |
| B43501B277M62 | 270µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 490 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B277M62.pdf | |
| E81D251VQT561MB25W | CAP ALUM 560UF 250V RADIAL | E81D251VQT561MB25W.pdf | |
| 36DY562F100AE2A | 5600µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | 36DY562F100AE2A.pdf |