| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB510V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 51 OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB510V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB510V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 51 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB510V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB510V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB510V is new and unused, you can buy ERA-3AEB510V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB510V.
| 382LX273M080B082VS | 27000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 3000 Hrs @ 85°C | 382LX273M080B082VS.pdf | |
| SK101M010ST | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.52 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | SK101M010ST.pdf | |
| 381LX152M100H042 | 1500µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX152M100H042.pdf | |
| LLS2D391MELZ | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2D391MELZ.pdf | |
| EEE-FK1H271SP | 270µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 180 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FK1H271SP.pdf | |
| UFW1H470MED | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1H470MED.pdf | |
| UTS1V330MDD1TA | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTS1V330MDD1TA.pdf | |
| URS2D101MHD | 100µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS2D101MHD.pdf | |
| UBX2D470MHL | 47µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | UBX2D470MHL.pdf | |
| 678D228M6R3EK5D | 2200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 110 mOhm @ 20Hz 4000 Hrs @ 105°C | 678D228M6R3EK5D.pdf | |
| WBR100-25A | 100µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 4.8 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | WBR100-25A.pdf | |
| E92F3J1VSN561MR65T | 560µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 178 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 85°C | E92F3J1VSN561MR65T.pdf | |
| E36D101LPN102TA41M | 1000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D101LPN102TA41M.pdf | |
| MLS491M200EA0A | 490µF 200V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 285 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | MLS491M200EA0A.pdf | |
| CKG57NX7T2J105M500JJ | 1µF 630V Ceramic Capacitor X7T Stacked SMD, 2 J-Lead 0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm) | CKG57NX7T2J105M500JJ.pdf |