| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB5362V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 53.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB5362V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB5362V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 53.6k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB5362V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB5362V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB5362V is new and unused, you can buy ERA-3AEB5362V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB5362V.
| UKA1C330MDD1TD | 33µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UKA1C330MDD1TD.pdf | |
| UVK2W3R3MPD1TD | 3.3µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2W3R3MPD1TD.pdf | |
| LLS1K682MELB | 6800µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS1K682MELB.pdf | |
| CGR223U040W4L | 22000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | CGR223U040W4L.pdf | |
| 476SVL6R3MDW | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 11.29 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 476SVL6R3MDW.pdf | |
| UFW0J102MPD1TA | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW0J102MPD1TA.pdf | |
| B41888D3228M8 | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 41 mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C | B41888D3228M8.pdf | |
| SMG400VB56M20ALL | 56µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 4.44 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | SMG400VB56M20ALL.pdf | |
| KMG350VB10RM10X20LL | 10µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 39.78 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | KMG350VB10RM10X20LL.pdf | |
| KY6.3VB821M10X12LL | 820µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | KY6.3VB821M10X12LL.pdf | |
| MAL212875228E3 | 2.2µF 16V Aluminum Capacitors Radial 91 Ohm @ 100Hz | MAL212875228E3.pdf | |
| CC1206KKX7RZBB102 | 1000pF 630V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CC1206KKX7RZBB102.pdf | |
| FK28C0G1H561J | 560pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | FK28C0G1H561J.pdf | |
| C2220C102JZGACTU | 1000pF 2500V (2.5kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 2220 (5750 Metric) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) | C2220C102JZGACTU.pdf | |
| CGA2B2X8R1E103K050BD | 10000pF 25V Ceramic Capacitor X8R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CGA2B2X8R1E103K050BD.pdf |