| Manufacturer Part Number: | ERJ-8BWJR075V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.075 OHM 5% 1W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8BWJR075V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8BWJR075V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.075 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8BWJR075V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8BWJR075V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8BWJR075V is new and unused, you can buy ERJ-8BWJR075V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8BWJR075V.
| ELXY250ELL121MF15D | 120µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ELXY250ELL121MF15D.pdf | |
| UVZ1J100MDD1TD | 10µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1J100MDD1TD.pdf | |
| UPW2V330MHD | 33µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW2V330MHD.pdf | |
| UPS1A221MED | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS1A221MED.pdf | |
| TVA1306 | 25µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1306.pdf | |
| 500D687M6R3DC2T | 680µF 6.3V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D687M6R3DC2T.pdf | |
| UJB0L473THD | 47000µF 5.5V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UJB0L473THD.pdf | |
| B43508F2337M87 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 350 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508F2337M87.pdf | |
| EKMH201VNN681MR30W | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 244 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH201VNN681MR30W.pdf | |
| B43540B9277M7 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 230 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B9277M7.pdf | |
| 36DY313F050BC2A | 31000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | 36DY313F050BC2A.pdf | |
| CGS663U016V4C | 66000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 17 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS663U016V4C.pdf | |
| MLS682M020EK0A | 6800µF 20V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 84 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | MLS682M020EK0A.pdf | |
| MVK50VC2R2MD55TP | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 90.409 Ohm 1000 Hrs @ 105°C | MVK50VC2R2MD55TP.pdf | |
| LXY63VB391M12X30LL | 390µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | LXY63VB391M12X30LL.pdf |