| Manufacturer Part Number: | ERJ-8ENF1180V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 118 OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8ENF1180V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8ENF1180V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 118 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8ENF1180V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8ENF1180V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8ENF1180V is new and unused, you can buy ERJ-8ENF1180V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8ENF1180V.
| EGPD800ELL751ML30H | 750µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 34 mOhm | EGPD800ELL751ML30H.pdf | |
| LLS1K392MELA | 3900µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS1K392MELA.pdf | |
| UEP1V330MPD1TA | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UEP1V330MPD1TA.pdf | |
| UEP1H221MHD1TO | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UEP1H221MHD1TO.pdf | |
| UBC1C681MNS1MS | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 150°C | UBC1C681MNS1MS.pdf | |
| B43508E2477M82 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 250 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508E2477M82.pdf | |
| EKMM161VSN122MP50T | 1200µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM161VSN122MP50T.pdf | |
| LGY2C821MELB | 820µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | LGY2C821MELB.pdf | |
| EKMH630VNN103MA50W | 10000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 25 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH630VNN103MA50W.pdf | |
| LKX2G331MESA50 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LKX2G331MESA50.pdf | |
| EEV-FK1V101GP | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEV-FK1V101GP.pdf | |
| CBR08C680FCGAC | 68pF 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CBR08C680FCGAC.pdf | |
| CC0201KRX7R7BB681 | 680pF 16V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CC0201KRX7R7BB681.pdf | |
| FG26X5R1E476MRT06 | 47µF 25V Ceramic Capacitor X5R Radial 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) | FG26X5R1E476MRT06.pdf | |
| CC0603ZRY5V8BB333 | 0.033µF 25V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CC0603ZRY5V8BB333.pdf |