| Manufacturer Part Number: | RMCP2010FT196K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 196K OHM 1% 1W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCP2010FT196K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCP2010FT196K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 196k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2010 | |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCP2010FT196K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCP2010FT196K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCP2010FT196K is new and unused, you can buy RMCP2010FT196K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCP2010FT196K.
| UFG1V222MHM | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1V222MHM.pdf | |
| UPW0J562MHD6TN | 5600µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW0J562MHD6TN.pdf | |
| UVK2C680MHD1TO | 68µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2C680MHD1TO.pdf | |
| UVY2V3R3MPD1TA | 3.3µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2V3R3MPD1TA.pdf | |
| 226CKE200MLQ | 22µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 11.304 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 226CKE200MLQ.pdf | |
| 107BPA025M | 100µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 3.316 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 107BPA025M.pdf | |
| MAL214260332E3 | 3300µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214260332E3.pdf | |
| B43501A1227M2 | 220µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 530 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A1227M2.pdf | |
| EKMQ100ELL223MM40S | 22000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ100ELL223MM40S.pdf | |
| B43305G2108M82 | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 130 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305G2108M82.pdf | |
| 102S43W103KV4E | 10000pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.180" L x 0.125" W (4.57mm x 3.17mm) | 102S43W103KV4E.pdf | |
| JMK325ABJ227MM-T | 220µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | JMK325ABJ227MM-T.pdf | |
| C2012X7R2E153K125AA | 0.015µF 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X7R2E153K125AA.pdf | |
| GRM319R61C475KA88D | 4.7µF 16V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GRM319R61C475KA88D.pdf | |
| C1206C189C5GACTU | 1.8pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C189C5GACTU.pdf |