| Manufacturer Part Number: | RNCF0805BKE750K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 750K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RNCF0805BKE750K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RNCF0805BKE750K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RNCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 750k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Moisture Resistant | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RNCF0805BKE750K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RNCF0805BKE750K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RNCF0805BKE750K is new and unused, you can buy RNCF0805BKE750K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RNCF0805BKE750K.
| 381LQ681M250K022 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 244 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ681M250K022.pdf | |
| 25THV100M8X10.5 | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 300 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | 25THV100M8X10.5.pdf | |
| 865080153013 | 680µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 865080153013.pdf | |
| 4MS7470MEFCT78X7 | 470µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 4MS7470MEFCT78X7.pdf | |
| ECA-2DHG2R2B | 2.2µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-2DHG2R2B.pdf | |
| 16RX301000M10X20 | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 130°C | 16RX301000M10X20.pdf | |
| EMLA6R3ADA331MHA0G | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | EMLA6R3ADA331MHA0G.pdf | |
| UCA2D151MHD6 | 150µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCA2D151MHD6.pdf | |
| B41895A7278M | 2700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 23 mOhm @ 10kHz 3000 Hrs @ 125°C | B41895A7278M.pdf | |
| 180KXF270MEFCSN22X20 | 270µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 180KXF270MEFCSN22X20.pdf | |
| ESMG6R3ELL153MN30S | 15000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG6R3ELL153MN30S.pdf | |
| EKMH401VNN121MQ30W | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.072 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH401VNN121MQ30W.pdf | |
| LKX2D471MESY45 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LKX2D471MESY45.pdf | |
| ESMH800VNN153MA80T | 15000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 17 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH800VNN153MA80T.pdf | |
| B43305E2188M60 | 1800µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 70 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305E2188M60.pdf |